állapotfelmérés, voll-diagnosztika, elektro-akupunktúra

www.fodrasziskola.uw.hu

 Elektroakupunktúra
- EA - diagnosztika és terápia Dr. Csiszár Róbert A Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Bizottságának 1998-as állásfoglalása szerint a hagyományos kínai orvoslás, az akupunktúra és az azt terápiásan alkalmazó és vizsgáló egyéb eljárások a természetgyógyászati diszciplínák 1. csoportjába, vagyis a tudományosan bizonyított és hivatalosan elfogadott kategóriába tartoznak.

Az elektroakupunktúrás technika az élő szervezet elektromos potenciálját mérve nyújt segítséget az orvosnak a megfelelő diagnózis felállításában és a terápiában. A különféle EA-technikák megnevezése a feltalálók nevéhez, illetve a műszereket előállító cégek nevéhez kapcsolódik. Például, EAV: Voll-szerinti elektroakupunktúra, BFD: bioelektromos funkcionális diagnosztika (Schmidt), IDG: impulzus dermográfia, ETD: energiapont-diagnózis (Mandel), NBD: neo-bioelektromos diagnózis és terápia (Schramm), MORA: (Morell és Rasche) stb.

7.1 Meghatározás
Az elektroakupunktúrás technikák (EAT) során meghatározott ingerhatásoknak teszik ki a testfelszín bizonyos pontjait. Az ingerek alkalmazása után a szervezet különböző - az adott személyre jellemző - bioenergetikai paraméterei (hőmérséklet, bőrellenállás, elektromos erőtér stb.) megváltoznak. Az ingerhatások lehetnek mechanikusak (akupresszúra, akupunktúra), elektromos, elektromágneses és egyéb taktilis ingerek. A meghatározott ingerekre adott válasz alapján következtetni lehet az elváltozások jellegére. Mérhető az energiaeloszlás a mérés időpontjában, az adott szervezet energiaszabályzó képessége, az adott szervezet egyes részeinek, szerveinek energetikai, funkcionális állapota. Ezek az eljárások energetikai megközelítésben szemlélik a szervezetet, és ezzel egy új diagnosztikai lehetőséget nyújtanak az orvoslás számára, egyben alapját képezik az ún. funkcionális orvoslásnak (Voll, Morell, Schimmel, Pischinger után).

 7.2 A betegségek kialakulásának szakaszai genetikai fázis - bizonyos betegségekre való hajlam, tünetek nincsenek, preklinikai fázis - sokrétű stresszbehatások (időjárás, táplálkozás, környezeti ártalmak stb.) {l}a hagyományos orvosi szemlélet szerinti tünetek nélkül, tünetek megjelenése - kevés klinikai adat, alkalmi visszafejlődő fájdalmak, átmeneti funkcionális zavarok jellemzik, morfológiai fázis - különböző fokban kialakult, klinikailag igazolt tünetekkel, szimptómák együttes megjelenése, morfológiai elváltozásokkal. A hagyományos orvosi diagnosztikai módszerek a morfológiai betegségfázisokból indulnak ki. A funkcionális orvoslás - az energetikai potenciálváltozások mérése révén - a klinikai fázist megelőzően is képes kimutatni bizonyos elváltozásokat, szubklinikai, a manifeszt tünetek megjelenése előtti időszakban. A morfológiai és a funkcionális orvoslás egyetért abban, hogy a külső vagy belső ingerek által kiváltott energetikai szabályzó folyamatok elindíthatják a szervezetben végbemenő funkcionális energetikai rendellenességeket, vagy elérvén a klinikai fázist, a háttérben lévő energetikai károsodásra is utalhatnak. A biofizikai változások minden esetben megelőzik a szervezet kémiai úton mérhető változásainak paramétereit.

7.3 Az EAV története
Niboyet francia kutató 1946-ban tapasztalta először, hogy az akupunktúrapontok elektromos ellenállása nagyságrendekkel kisebb, mint a környező bőrfelületé. A pontok mérési értéke azok aktivitásával változik. Yoshio Nakatani japán neurológus bizonyította, hogy a hagyományos akupunktúrás csatornahálózat bőrpontjai - a csökkent elektromos ellenállás szempontjából is - hálózatba szerveződnek. A pontokat Ryodoten-nek (hiperelektromos vezetőpont) nevezte el. Az 1950-es években szerkesztette meg a Ryodoraku elnevezésű műszert, mellyel a mérések kontrollálható és ismételhető eredményt adtak. Bebizonyította a korábban már Szent-Györgyi által feltételezett elektromos félvezető rendszer létét és egy olyan hálózati rendszert, melynek működésében lényeges szerepet játszik a sejt közötti állomány ionkoncentrációja, vezetőképessége és elektromos paraméterei. Reinhold Voll plochingeni orvos (1909 - 1989), az ötvenes-hatvanas években munkatársaival (Werner - Kraiss - Fritz) létrehozta először az ún. diatherakupunkteur készüléket, majd az ún. Dermatron-t (Hartie - Pitterling). Több, mint négyezer betegen végzett kísérletsorozatának eredményeként bizonyította az akupunktúrás pontok és a csatornahálózat meglétét, a pontok elektromos tulajdonságainak különbözőségét a környező bőrfelületektől, és új energetikai csatornákat fedezett fel. Kutatásaival hidat vert a keleti és a nyugati medicina eltérő diagnosztikai és terápiás módszerei között. Voll és munkacsoportja fedezte fel azt a jelenséget is, hogy ha a páciens és a mérőműszer alkotta mérőkörbe valamilyen gyógyszert tartalmazó kémcsövet helyezünk, a mért értékek megváltoznak. Ez volt az alapja a későbbi gyógyszer-, nozóda- (olyan, többnyire homeopátiás készítmény, mely a megbetegedett szövetek vagy testváladékok sejtalkotóit tartalmazza), homeopátiásszer-teszteléseknek. Morell (1977): ha az élő szervezet részéről az ugyanazon áramkörbe kapcsolt gyógyszer válaszreakciót vált ki, ez csak úgy lehetséges, ha maga az anyag is önálló elektromos rezgésekkel rendelkezik, és sugárzás/hullámok kibocsátására képes. Az élő szervezet harmonikus saját rezgései felerősítve és a szervezetbe visszavezetve gyógyító hatásúak. A mérési módszerek napjainkra tovább finomodtak, a mV/?A-es tartomány megbízhatóan mérhetővé, összehasonlíthatóvá és reprodukálhatóvá vált.

7.4 Az EAT elméleti összefoglalása
Az elektromágneses (EM) rezgések/hullámok tükrözik a szervezet aktuális biokémiai állapotát, minden élő szervezet elektromos és mágneses mezővel rendelkezik, az elektromágneses rezgések irányítják az anyagcserét, a növekedést, a hormonháztartást, a fájdalomérzet létrejöttét stb., az EM-hullámok a biokémiai folyamatok irányítói is, az információátvitel elektromágneses hullámok útján történik, az információátvitel gyorsabb, mint az idegi-hormonális irányítás, az EM-hullámok alaphelyszíne a kötőszöveti struktúra, a RES (reticulo-endotheliális rendszer) - a Pischinger-féle mesenchymális struktúra, a RES állandó értékei: 37oC, pH 7,2 - 7,4, ~0,9 mV szöveti feszültség, az EM-hullámok energiaszintje a testfelszíni pontokon mérhető, az egyes pontok, energiacsatornák energiaszintje változó, de van normálérték, az ettől való eltérés diagnosztikus értékű, a szervek, szervrendszerek alul-, túl- és blokkolt működése diagnosztizálható, az elektromágneses rendszer önszabályzó rendszer, a szervezet számára harmonikus összetevők (H - -fiziológiás) és a diszharmonikus faktorok (DH - káros anyag, alul-, túlműködés, pangás, blokk) folyamatosan mérhetők, megfelelő stimulálással a szervezet öngyógyító erői mobilizálhatók, az elektromágneses jel galvanikus szétkapcsolása után a hullámjelet 180o-kal elfordítva és felerősítve terápiás hatás érhető el, az alulműködések esetén magas potenciálértékkel, a túlműködések esetén alacsony potenciálértékkel történik a kezelés, az energiaszint szabályozható, és gyógyszer-információ vihető be a beteg szervezetbe, ez energetikai pontok elektromosan, neurálterápiásan és homeopátiásan ingerelhetők, a homeopátiás gyógyszer hulláminformációja közvetlenül bejut a szervezetbe, a homeopátiás hulláminformáció rezgéserőssége erősíthető és szűrhető, ezáltal magas és alacsony terápiás gyógyszerpotenciálok állíthatók elő, kiszűrhetők a szervezet számára káros anyagok, feltárhatók az allergiás kórképek és azok háttere, gyors anyag-, táplálék- és gyógyszertesztelés végezhető.

7.5 Voll-féle elektroakupunktúra
A Voll-elektroakupunktúra (EAV) a meghatározott akupunktúrás pontokon történő ingerárammérésen alapul. A vezetőképességet fizikailag meghatározott egységekben mérik, ez a vizsgált alrendszer (a szervezetben az illető akupunktúrás ponttal asszociált része) reakcióképességét fejezi ki, és a megfelelő szerv működési állapotára enged következtetni. A hagyományos kínai akupunktúra bőrpontjainak mérése során Voll a következőket ismerte fel: minden mérési pont saját elektromos potenciállal rendelkezik, a mérési pont centrumában a szövetek ellenállása alacsonyabb, mint a környező területeken, ha a mérési feszültség 135 - 2070 mV, és a mérőáram 5,50 - 11,25 mA között van, akkor az ellenállásértékek 12 és 350 kW között mozognak, egészséges személynél a méréspontban folyó áram erőssége 9,1 mA, feszültsége 870 - 890 mV, a Voll-típusú készülékeken ez a normálérték, a 0 - 100-ig terjedő skála középértéke: 50. A pontok mérése 8 - 10 mA áramerősséggel és 1 Volt feszültséggel történik, nem a bőr direkt ellenállását, hanem az alkalmazott áram és a test saját áramának feszültségkülönbségét mérik. Az akupunktúrás pont a bőrhöz viszonyítva negatív töltésű. Amikor a mérőelektróda a bőrponttal érintkezésbe kerül (meghatározott nyomóerejű elektródát alkalmaznak, 500 - 600 g), a mutató a 100-as osztás felé lendül ki, majd az áram által kiváltott iontranszporttól függően megáll egy mérési értéknél. Az 50 és 60 skálaosztás közötti tartomány az ahhoz tartozó szervrendszer jó szabályozóképességére utal, 50 alatti értéknél degeneratív folyamat gyanúja merül fel, és 60 feletti értékek a gyulladásos, allergiás vagy toxikus szöveti elváltozásokat jelzik. Ha a mutató a mérés során, néhány másodpercen belül elmozdul egy alacsonyabb érték felé és ott stabilizálódik, ezt mutatóesésnek nevezzük, és fontos diagnosztikai következtetésekre ad lehetőséget (lásd táblázat). A mutatóesés általában a maximális érték elérése után 1 - 3 másodpercen belül lép fel. A lassan maximumra beálló mérési érték a szerv energetikai kimerültségét, funkcionális elégtelenségét jelzi.

7.6 EAV végpont-diagnosztika és terápia
A Voll-féle diagnosztika részletes anamnézissel és a meglévő leletek értékelésével kezdődik, ezután kerül sor az első áttekintő mérésre, melynek során a szervezet összes alrendszerét, szervrendszerét, csatornahálózatát a diagnosztikus pontokra helyezett elektróda segítségével megmérik. A mért eredményeket adatlapon, újabb készülékeknél komputeres program segítségével rögzítik. A második méréssorozat már csak a kóros értékeket kontrollálja. Ezután kerül sor a homeopatikusan készült gyógyszereket, toxinokat, egyéb anyagokat tartalmazó ampullák bemérésére. Az alapkészülékeken az ampullákat egyenként - a kézelektród áramkörében elhelyezett - fémtartóba helyezik. Ezzel a módszerrel azokat a készítményeket keresik, melyek a kóros mért értékeket stabil, 50 - 60 közötti értékre korrigálják. Tesztelhetők a betegségeket kiváltó káros anyagok, a károsanyag-terheléssel szembeni gyógyszerek (allopátiásak és homeopátiásak egyaránt), gyógynövények, allergének, a környezeti ártalom szerei stb. (EAV tesztampulla alapkészletek pl. Staufen Pharma, Wala Eckwalden). Az akut betegségek rövidebb tesztelési időt igényelnek, de a krónikus betegségeknél az első vizsgálati idő 30 - 60 perc is lehet. Az újabb generációs diagnosztikai készülékeket számítógépes adattár támogatja, mely az egyes anyagok EM alaprezgéseit tartalmazza. Voll a terápiásan alkalmazott EA-t mesenchyma aktivációnak nevezte, és nagy hangsúlyt fektetett az energetikai blokádokra és a gócdiagnosztikára (Vollnak a fogászattal kapcsolatos főbb megállapításait lásd 7.8). A terápiában alkalmazott ún. négyszögimpulzusok pozitív vagy negatív jel alakúak, így felépítő (energetikai feltöltő), kiegyensúlyozó (harmonizáló) és leépítő (energetikai szétoszlató) hatásúak. A hatás csak akkor következik be, ha azt az adott struktúra saját frekvenciáján végezzük, a szervek és szervrendszerek saját rezgése az 1 és 10 Hz közötti tartomány. A legfontosabb diagnosztikai és terápiás pontok a kéz és a láb ujjain, a körömszögletek melletti akupunktúra-végpontok, innen a végpont-diagnosztika megnevezés. A Voll által felfedezett nyolc funkcionális csatorna végpontjai is itt helyezkednek el.

7.7 Az EAV-ot kiegészítő eljárások, diagnosztikai módszerek
A gyógyszermegfelelés vizsgálata jelenleg semmilyen más elektromos mérési módszerrel nem végezhető el. A góckeresés esetében kiegészítő lehetőségek: röntgen, szcintigráfia, komputertomográfia, neurálterápiás diagnosztika, termográfia. Allergénkeresés során: epikután - intrakután teszt, RAST (specifikus IgE antitest-meghatározás). Toxindiagnosztikára laboratóriumokban csak ritkán van mód. Homeopátia - az EAV kiegészítője és viszont, gócok, toxinterhelések, allergiák, intoleranciák (pl. fogászati anyagokkal szemben) a homeopátiás terápia számára akadályt jelentenek. Ezeken a területeken mindkét módszer egymással kiegészíthető, ugyanakkor az EAV lehetővé teszi a homeopátia számára a korrekt hatóanyag és potenciál (hígítási érték) meghatározását. Akupunktúra - a hagyományos akupunktúrás ismeretek előnyt jelentenek az EAV-ot alkalmazó orvos számára, ugyanakkor az általános és specifikus (pl. célzott gócszanálás, allergénmeghatározás és -kiküszöbölés) EAV-kezelések kiegészíthetik a tűkezelést. Biorezonancia-terápia - a tesztelés területén az EAV kiegészítője lehet.

7.8 Voll fogászattal kapcsolatos fontosabb megállapításai
Voll és munkatársai a közel húsz évig tartó vizsgálatsorozatuk során kiemelt figyelmet szenteltek a fogászat területének. Voll írásaiban több fejezet is foglalkozik a szájüregi problémákkal. A szájüregi akupunktúrás pontok felfedezése e mérési sorozat egyik eredménye. (Gleditsch az 1970-es évek végén állította rendszerbe ezeket az eredményeket Mundakupunktur című könyvében, lásd Magyar Fogorvos - Komplementer orvoslás, 4. Orálakupunktúra.) Véleménye szerint a szájüregi folyamatok és a szájüregbe a fogorvosi tevékenység során bekerülő idegen anyagok befolyásolják a szervezet energetikai viszonyait és funkcióit. Az akupunktúrás csatornahálózat minden funkciós köre átfut a szájüreg területén, vagy közvetlenül ad le kapcsolódási ágakat. A szervezet egyéb problémáinak hátterében gyakran az itt lévő krónikus terhelések következtében kialakuló energetikai blokk áll. Főbb kijelentései: a fogászat területe a medicina központi része a fogak az összes belső szervvel kapcsolatban állnak minden hibás gyökértömés energetikai blokknak tekinthető a gyökértömések negatív hatása 3 - 5 év lappangás után jelentkezik helyreállító terápia nem lehetséges a fogak állapotának figyelembevétele nélkül a foggócok és zavarómezők legtöbbször fájdalommentesek minden elhalt fog később góccá válhat az orvoslás fő problémája a bélrendszer működési zavarai, az emésztőrendszer a szájjal kezdődik a meridiánkezelésnél azt a szervet kell harmonizálni, amelyik a foggal kapcsolatban van mindig tudjuk, hogy a kezelendő fog melyik szervvel van kapcsolatban a fogászati anyagok, és különösen az amalgám, megterhelik az egész szervezetet.

7.9 A Ryodoraku diagnosztika és terápia
Nakatani japán neurológus a klasszikus akupunktúrás pontok elektromos mérésére és kezelésére dolgozta ki rendszerét, amely hasonló a Voll-módszerhez, de saját pontszámozási rendszert alkalmaz. A terápia célja a vegetatív idegrendszeri egyensúly visszaállítása. Nakatani az autonóm idegrendszeri egyensúly felborulását tekintette a betegségek legfőbb kiváltó okának. A kezelés történhet elektroakupunktúrával, azaz szúrás nélkül, és a beszúrt tűre helyezett elektródákkal is. Az elektrostimulációs terápia veszélytelen és fájdalmatlan, a terápiás protokoll segítségével pontosan meghatározható az erősítő/tonizáló és a disz-pergáló/szedáló hatás. A mai készülékek számítógépes háttérrel rendelkeznek, kontrollálható a betegen végzett terápiák sikeressége, a különböző szervek, szervrendszerek aktivitási alapszintjének változása. Figyelmeztet a betegségek későbbi kialakulásának lehetőségeire, az időszaki ellenőrző vizsgálatokkal pedig a prevenciót szolgálja.

7.10 Az elektroterápiás kezelések javallatai
Allergia, pre- és posztoperatív kezelések, sérülések, fájdalomszindrómák, idegfájdalmak, migrén, daganatos fájdalmak, krónikus degeneratív betegségek, reumás betegségek, immungyengeség, légúti betegségek (pl. asztma, bronchitis), gyomor- és bélbetegségek (pl. gastritis, colitis, ulcus, pancreatitis), szív- és keringési betegségek, a nyirokrendszer akut és krónikus betegségei, nőgyógyászati betegségek (pl. emlő- és ovariális cysták), urogenitális betegségek (pl. nephritis, cystitis), hegekből eredő zavaró mezők, idegrendszeri és alvászavarok, toxikus terhelések - méregtelenítés.

7.11 Ellenjavallatai
Terhesség, a szív ritmus- és vezetési zavarai, pacemaker.

7.12 Kombinációs lehetőségek
A komplementer orvoslás egyéb diagnosztikai és terápiás módszereit kiegészítik és a mérési paraméterek révén számszerűsítik. A komputeres háttértámogatás miatt az utóbbi években rohamosan terjednek a hagyományos orvoslásban. Itt elsősorban az előzetes diagnosztika kiegészítésére, a krónikus betegségek háttérokainak kivizsgálására és az alapharmonizációs programokkal való kezelésre használják.

7.13 Voll-típusú készülékek
A Voll-módszerrel dolgozó orvosok ma már több tízezer tesztampulla közül válogathatnak. Ennek a hatalmas anyagmennyiségnek a mindennapi praxisban való alkalmazása a tesztanyagok elektromágneses spektrumának digitális rögzítésével vált lehetővé. A korábbi eljárások az analóg spektrumtárolást alkalmazzák. A szűkebb diagnosztikai és terápiás célra (pl. fogászat) a hagyományos teszt-, anyag- és gyógyszerampullák elegendőek. A legelterjedtebb készülékek (a felsoroltak Magyarországon ORKI-engedéllyel rendelkeznek): MORA készülékcsalád: A Performance végpont-analizáló készülék, diagnosztikus szoftvertámogatással összekapcsolható a Super Bipolár készülékkel. A Century mikroprocesszorral vezérelt készülék háromféle méréstechnika, elektronikus mérésérték-kontroll, szoftverspecifikus, de PC nélkül is vezérelhető (1. ábra). A Super Bipolar 2 csatornás, allergia, geopatikus, gyógyszerteszt, fogászati mérőprogram (feszültség- és áramerősség-mérés, automatikus polaritásfelismerés, góckimutatás), interface adatbank több, mint 20 000 anyaginformáció (2000 anyag D3 - D400 potenciálban - 2. ábra). A MORA készülékekkel a legjobb terápiás eredmények az allergiák, az étel- és környezeti toxinok, a fogászati anyagokkal szembeni intolerancia, a funkcionális cardiovasculáris betegségek, az akut és krónikus fájdalmak, a gyulladásos állapotok, az anyagcsere-betegségek és pszichoszomatikus kórképek területén tapasztalhatók. Bicom: egyesíti az EAV szervtesztelés és terápia előnyös tulajdonságait, különösen kiemelkedő a hatásossága az allergológia, a reumatológia és az immunológia területén. VEGA készülékcsalád: alaprendszerből, valamint kiegészítő modulokból álló komputeres rendszer funkcionális elektroakupunktúrás tesztelésre, gyógyszertesztelésre, szegmens-elektrogram készítésére, adaptációs szintek mérésére és regulációs terápiára alkalmazható (Vega Som, Expert, SEG, VDS). Indikációk: energetikai állapot, reakcióképesség, ellenálló képesség felmérése, szervek és szervrendszerek állapotfelmérése, allergiateszt, allopátiás és homeopátiás gyógyszerteszt, akut és krónikus állapotok nyomon követése, terápiás hatásvizsgálat, prevenció és prognózis. IBR-SYSTEM: magyar fejlesztésű komputeres készülék, extrém kis intenzitású alacsony és középfrekvenciás hullámokkal dolgozik, az elektroterápiát visszavezérelt feedback irányítja. Az elektromos, mágneses vagy lézeres kezelés után ismételten spektrumanalízis készül. A klinikai vizsgálatok eddigi eredményei szerint hatásosnak bizonyult a sérülések, zúzódások regenerációjának felgyorsításában, a perifériás idegsérülések regenerációjának gyorsításában, a kötőszöveti regenerációban, a vegetatív idegrendszeri működés stabilizálásában, az allergiás kórképek kezelésében (3-4. ábra). Cerebellum MMI: 12 csatornás készülék. Az automatikus mérés során öt perc alatt kb. 2000 anyaggal vizsgálható a páciens, valamint a szervezetének reakcióiból következtetni lehet az anyagcseréjét zavaró ágensekre (stresszorok). A funkcionális elektrodinamikai tesztelés pontosabb diagnózisra ad lehetőséget, mint a hagyományos EAV. MORA RM - 10S: A fogorvosi rendelők alapkészüléke, felhasználható az amalgámtömések cseréjénél, energetikai kiegyensúlyozásra és stabilizálásra, specifikus mesenchymális méregtelenítésre és a beépítésre kerülő anyagok, valamint a homeopátiás és drainszerek tesztelésére . Jellemzői Rövid mérési idő, kiszűrhetők a szervezet számára káros anyagok, elektroakupunktúrás mérés, energetikai állapotfelmérés, fogászati góc kimutatása, szájüregi potenciálmérés, amalgámtesztelés, nehézfém-terheltség kimutatása, anyagtesztelés (a már beépített vagy a felhasználásra kerülő anyagok terhelése, mérése), gyógyszerek és gyógyhatású anyagok tesztelése, EAV-kezelés és személyre szabott nehézfém-kivezetés.


Mutatóérték
Patológiai következtetés mutatóesés

100 - 90 akut gyulladás -itis, allergia, toxikózis
 88 - 82 részleges gyulladás
80 - 66 jelentős irritáció
65 - 52 fiziológiás határon belüli irritáció
50 ideális normergiás állapot
48 - 40 kezdődő degeneratív folyamat - osis
38 - 30 előrehaladó degeneratív folyamat, hegesedés
28 - 20 progresszív degeneráció
20 alatt végstádiumban lévő degeneráció
10 alatt ante finem (végstádium)

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 7
Heti: 2
Havi: 82
Össz.: 13 079

Látogatottság növelés
Oldal: A módszerről
állapotfelmérés, voll-diagnosztika, elektro-akupunktúra - © 2008 - 2024 - voll.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »